CZYM JEST MOTYWACJA?

Motywacja to stan wewnętrzny, stan gotowości, który jest w każdym z Nas, po to by ukierunkowywać nasze zachowanie na działanie, na określone cele (jeżeli coś planowaliśmy wcześniej), na zmianę np. naszego życia, naszego zachowania, przyszłości, pracy etc. Z motywacją nierozerwalnie połączone są procesy motywacyjne, motywy; mamy motywację zewnętrzną / wewnętrzną, pozytywną i negatywną. Można by było o motywacji pisać bardzo wiele, podawać co raz nowsze definicje, przedstawiać wyniki badań, wręcz w nieskończoność ją określać i tłumaczyć. Ale poza definicjami..

Czy zastanowiłeś się kiedyś czym tak naprawdę jest dla Ciebie motywacja? Co Ciebie motywuje w życiu? Co skłania do tego, żeby stawiać sobie cele i je realizować? A może jesteś na takim etapie swojego życia, że nie masz na nic chęci, nie znajdujesz motywacji do działania? Może wcześniejsze Twoje sposoby zawiodły i poszukujesz nowych odpowiedzi? Jeżeli tak, to może właśnie się okazać, że napisałam te słowa właśnie dla Ciebie..

GDZIE SZUKAĆ MOTYWACJI I INSPIRACJI DO DZIAŁANIA?

W gruncie rzeczy to sama nie do końca wiem. Może powinnam napisać inaczej –  wiem co mnie motywuje do działania i do zmiany na lepsze.I tym się na pewno z Wami podzielę. Nie będzie tu jednak ściągi w jaki sposób, gdzie i z kim szukać motywacji. Będzie to raczej inspiracja do działania, która może zamienić się w Twoją motywację.

Pierwszą zasadą, według mnie jedna z najważniejszych na Świecie, to – słuchanie samego Siebie! Nikt nie odpowie Ci tak dobrze na Twoje pytania, niż Ty sam. Nikt nie powie Ci co masz robić, gdzie i jak – niż Ty sam. Ale żeby móc to zrobić, musisz się wsłuchać w samego siebie, dać sobie na to czas i przestrzeń. Możesz teraz się zastanawiać i pytać – ale jak to mam słuchać samego siebie, przecież już siebie znam! Jednak jak często spędzasz sam ze sobą czas? Jak często siadasz w miejscu gdzie nie ma ludzi, zamykasz oczy i myślisz sobie – czego bym chciała/chciał od Życia? Dla mnie takim miejscem plaża, spacer nad morzem – uwielbiam takie moment kiedy mam czas by się zastanowić nad tym co dalej, gdzie zmierzam, jak chcę, żeby wyglądało moje życie, co muszę zrobić, żeby tak wyglądało. Ten czas jest wtedy tylko dla mnie! I jest to piękne!

Drugą zasadą, dla mnie, jest poszukiwanie inspiracji – WSZĘDZIE! Niech każdy dzień będzie dla Ciebie dniem poszukiwania, rozglądania się. Wszystko co Nas otacza może Nas motywować do działania i inspirować do zmiany. Dzieci, które się śmieją tylko dlatego, że świeci słońce; starsi ludzie, którzy  trzymają się za ręce, spacerując brzegiem morza; mama spędzająca czas ze swoimi dziećmi, młodzi ludzie siedzący na plaży; kobieta siedząca sama w kawiarni, czytająca książkę. Wszystko i wszyscy (dosłownie!) mogą być naszą motywacją do działania. Bo jeżeli oni mogą, to my też! Chociażby z tego powodu, tak bardzo lubię podróżować, zwiedzać, wychodzić z domu – by szukać ludzi, rzeczy, chwil, które będą mnie inspirować i motywować.

Trzecia zasada, dla mnie, brzmi – nie poddawaj się! Znalazłaś coś co sprawia Ci radość, a przynajmniej tak Ci się wydawało, jednak nie wychodzi to tak, jakbyś tego oczekiwała. Jak dla mnie – schowaj swoje oczekiwania względem siebie daleko do szuflady! Daj sobie czas na naukę, nie zniechęcaj się dlatego, że nie przebiegłaś za pierwszym razem 10km, tylko 5. Daj sobie czas na próbowanie, z resztą – pozwól sobie na to by nie być zawsze najlepszą, idealną! Sam fakt robienia tego, ma Nam sprawiać radość, nie ma być utrapieniem. Jak zaczynałam ćwiczyć Pole Dance we wrześniu ubiegłego roku ledwo trzymałam się rury, byłam przekonana, że spadnę i cała się obiję. I faktycznie tak było 🙂 nieraz spadłam, do domu cały czas wracam z siniakami. Ale dałam sobie na to prawo! Dałam sobie czas na to, by się uczyć, pozwoliłam sobie na to, by Pole Dance było dla mnie radością, spełnieniem, a nie oczekiwaniem i wymaganiem, które stawiam sobie przed samą sobą. Ćwiczę, bo daje mi to radość!!

Czwarta zasada, dla mnie – nie rób nic na siłę! Nie będzie dla Ciebie motywacją do działania coś, do czego zostałaś zmuszona, bądź sama się zmuszasz. Jeżeli nie lubisz czegoś w swoim życiu – postaraj się to zastąpić czymś, co będzie dawać Ci radość. Chociażby praca, jeżeli jesteś na takim etapie swojego życia, że nie lubisz tego co robisz, zastanów się na tym, czy nie warto tego zmienić? Zacznij od małych kroków, w przypadku pracy – wsłuchanie się w siebie co chciałabyś robić, gdzie siebie widzisz, wypisz swoje mocne strony, napisz nowe CV, rozeznaj rynek pracy – a sama zobaczysz, że nie musisz się męczyć w tym miejscu, w którym jesteś.

Piąta zasada, super bardzo bardzo ważna (z resztą jak wszystkie pozostałe!) jest bardzo krótka i zawiera się w jednym słowie – MIŁOŚĆ! Miłość do Siebie samego, miłość do Rodziny, do Dzieci, do Ludzi, do Świata. Piękna i bezwarunkowa miłość. Pamiętaj o tym, żeby kochać siebie tak samo jak resztę Świata!

Szósta zasada – stawiaj sobie nowe cele – wypisuj je na kartkach, nie bój się marzyć – zrób mapę marzeń, stosuj w swoim całym Życiu metodę małych kroków, nagradzaj się za to, co Ci wychodzi – wypisuj i przywieszaj w swoim domu swoje małe i duże osiągnięcia (żeby o nich nigdy nie zapominać!), nie bądź swoim krytykiem – bądź swoim przyjacielem, motywatorem, bo nikt inny nie zna Ciebie lepiej, niż Ty sam! Może dobrym miejscem dla Ciebie do spędzenia czasu ze sobą, zrobienia czegoś dla Siebie, szukania inspiracji – będą Nasze Warsztaty?

A co Ciebie motywuje do działania?

Asia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *